Йога изменя физиологията и анатомията на нервната система, която е отговорна за здравето и по-висши функции. Тя не е религия. Има множество научни изследвания, които доказват ползите за тялото и ума, като резултат от редовна практика на Асана, Медитация и Пранаяма. Чрез редовна практика ние усъвършенстваме кортико-церебеларния (кора-малък мозък) и потискаме пътищата от лимбичната система към мозъка, които са отговорни за нестабилността. Посредством Пранаяма влияем на автономната нервна система и това води до независимост на хипоталамуса от емоционалните центрове. Ключова полза от йога е и т.нар. класическа практика, която стимулира Вагуса - вагусовите нерви стигат до респираторния тракт, сърцето, храносмилателната система и жлезите в корема, като по този начин функционирането на всички тези органи се подобрява.
АСАНА
Редовното практикуване на йога пози стимулира перисталтиката и секретирането на храносмилателните жлези. Всяка асана подобрява кръвообращението в конктретната област, която извършва движението. Умелото леко разтягане и ефективно изометрично упражнение подпомага здравето на различни мускулни групи. Правилният тонус на илиопсоас е необходим за поддържане на изправено положение на тялото без болка и дискомфорт, като гарантира естествената извивка на гръбначния стълб. Поради хронични наранявания на междупрешленните дискове на гръбначния стълб, илиопсоасът остава в спазъм за дълго време, което води до дегенерация и намаляване на дължината на мускула. Когато той се скъси, гръбначният стълб се извива странично (сколиоза) или напред (кифоза) – Асана разтяга мускула и деформацията се преодолява. Конкретни Асани извършват масаж на бъбреците, което подпомага отделителната система. Навеждащите напред асани подобряват кръвоснабдяването на репродуктивните органи и се поддържа тонуса на всички тазови мускули, като по този начин се енергизира лумбалносакралната част на нервната система. Наблюдава се и синхрон в двата лоба (синхрон на целия мозък), което води до възстановяване на психологическите функции.
ПРАНАЯМА
Бавното дишане стимулира парасимпатиковата нервна система, като по този начин ускорява преработката на храната. Чрез Пранаяма белите дробове се разгъват до максималлния им потенциал. Подобрява се тонуса на влакната на диафрагмата и междуребрените мускули. Очистващото влияние се получава при бавното дълбоко вдишване, което подпомага парасимпатиковата нервна система и така се стимулира отделянето на мукозна течност. Пранаяма упражнява неизползваните или неразвити части на белите дробове, а при дишане Капалабхати се поражда чувство за бодрост и енергия в ежедневните дейности. Стресът изчезва поради доброто снабдяване с кислород и подхранването и се подобрява коронарното кръвообращение чрез дихателни практики, което води до намаляване на спазми на коронарните съдове. Редовното практикуване на пранаяма намалява въздействието на хормоните на стреса върху бъбреците. Основна функция на Пранаяма - управление на жизнената енергия (Прана). Парасимпатикова стимулация – вместо „Бий се или бягай“, се активира „Почивай си и храносмилай“. Пранаяма влияе и на лимбичните центрове, които отговарят за емоции, като желние, омраза, болка, фобия, страх – тези реакции се слуват автоматично по време на ежедневните дейности. След редовна пранаяма тези автоматични реакции изчезват напълно. Това е заради успокояващите невротрансмитери, които се стабилизират и поддържат тези центрове потиснати. Това помага и за промяна в стари лоши навици, които стимулират реакцията на стрес. Стабилизира апетита. Създава се устойчивост към атеросклероза. Подобрява се имунитета. Предотвратява се ранното стареене на сухожилията и мускулните обвивки. Не се наблюдава спадане на матката, както и благоприятства за менопауза без усложнения. Мир и осъзнатост - не се проявяват признаци за дегенерация на мозъчни клетки (деменция).
МЕДИТАЦИЯ
Ползите от редовната медитация несъмнено са безброй. Ежедневието, в което живеем и стресът, с който се борят толкова много от нас, оказват влияние не само на психическото ни здраве, но и на физическото. Хубавата новина е, че медитацията подобрява и двете. Редовното медитиране успокоява ума и възстановява спокойния ритъм на сърцето. Пранаяма и медитация са полезни практики за преодоляване на импотентност и преждевременна еякулация, причинени от тревожност. Спокойният ум поддържа ритъма на цикъла при жените, а стресът го нарушава. По време, а и след медитация, се успокояват лимбичните (емоционални) центрове, които отговарят за балансираната работа на всички системи в тялото. Спокойното състояние на ума възстановява здравето на ендокринната система и я запазва млада за по-дълго време, като така се избягва ранната дегенерация.
АХИМСА
Винаги трябва да спазваме принципа за Ненасилие над тялото и да се съобразяваме със сигналите, които то ни дава. Никога практикуването не трябва да е на всяка цена. Прогресът се случва с практиката, а в Йога няма място за състезания и конкуренция.
С обич,